Пам’ятаємо…
37 років тому, в цей день сталася аварія на Чорнобильській АЕС. У 1986 році на 4-му енергоблоці ЧАЕС стався вибух, який зруйнував реактор і вивільнив небезпечну для навколишнього середовища радіацію.
Кафедра екології та природоохоронних технологій у довоєнний час активно займалась науковими дослідженнями радіологічного забруднення ґрунтів та повітря, спільно зі шведськими колегами. Із початком військових дій, за допомогою наявної станції моніторингу в реальному часі, могли спостерігати за коливаннями радіаційного фону в м. Житомирі та його околицях.
Сьогодні вже другий рік маємо активні військові дії поблизу ядерних об’єктів, порушення радіоактивних земель, що є недопустимим і вкрай небезпечним.
На кафедрі екології та природоохоронних технологій Житомирської політехніки діє радіоекологічна лабораторія, яка веде щоденний моніторинг радіаційного стану місцевості м. Житомир. Це єдина лабораторія такого рівня в області. Сьогодні, 26.04.2023 року, радіаційний фон у Житомирі в межах норми. Радіометричні показники становлять 11-15 мкР/год, 0,11-0,15 мкЗв/год у середньому по місту.
Важливим фактором є підготовка фахівців за спеціальностями 101 “Екологія” та 183 “Технології захисту навколишнього середовища”, які зможуть контролювати екологічну безпеку об’єктів атомної енергетики, а також мінімізувати наслідки вторинного радіаційного забруднення, що виникло унаслідок бойових дій на території зони відчуження ЧАЕС.
Для створення оптимальних умов навчання та освітньо-професійної підготовки кафедра екології та природоохоронних технологій залучає передових вітчизняних та закордонних стейкхолдерів.
Свій досвід передавали студентам Міхеєв Олександр, доктор біологічних наук, старший науковий співробітник лабораторії радіаційної епігеноміки Інституту клітинної біології та генної інженерії НАН України, Денис Вишневський, завідувач наукового відділу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, а також учені з Інституту агроекології і природокористування НААН. Не менш важливим було залучення фахівців зі Швеції (Шведської королівської академії сільськогосподарських наук і лісівництва, Лундського університету тощо).