Відкрита лекція про Національний музей-заповідник українського гончарства від Антона Плохого

Shares

13 травня 2025 року викладачі кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Державного університету «Житомирська політехніка» Горшкова Людмила та Ярмолюк Діна долучилися із здобувачами ОС «бакалавр» спеціальності 242 «Туризм і рекреація» та 241 «Готельно-ресторанна справа» на online зустріч з Антоном Плохим, директором Музею мистецької родини Кричевських (філії Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному), арт-куратором фестивалів ковальства.

Опішне – одне з найцікавіших сіл України, де культурна спадщина не просто зберігається, а живе. Це унікальний осередок керамічного виробництва в Україні з власним творчим обличчям і неповторним історично сформованим асортиментом ужиткових та декоративних виробів. Віковий доробок гончарів – одне з джерел формування національної культури, зафіксована в глині духовність. На початку ХХ століття тут було майже 1000 гончарів. Їхні вироби розходилися по навколишніх селах і далеко від Полтавщини.

Тут створено Національний музей-заповідник українського гончарства, а сам Музей родини Кричевських є унікальним простором, присвяченим спадщині однієї з найвідоміших мистецьких династій України. Музей мистецької родини Кричевських – перший в Україні музей, присвячений творчому доробку мистецької династії. Але, водночас, Музей досліджує не тільки династію, якій присвячений, ще й зберігає пам’ять й про видатних діячів українського мистецтва, які свого часу бували в його будівлі – будинку Кричевського-Лебіщака.

У нинішній експозиції Музею представлені графічні й живописні твори Василя Кричевського, Катерини Кричевської-Росандіч, Галини Кричевської-Лінде, Оксани Лінде де Очоа, Бланки Мирослави Лінде-Дункан; унікальні архівні документи, що висвітлюють складні колізії життя членів родини. Окрему залу присвячено головному захопленню Василя Кричевського – народному мистецтву. Чималу кількість експонатів для Музею передали спадкоємці Василя Кричевського зі США. Українська діаспора також активно долучається до розбудови Музею мистецької родини Кричевських.

Найвидатнішою гончарською спорудою України на сьогодні є так званий «Будинок Кричевського-Лебіщака», що знаходиться у всесвітньо відомому центрі народної художньої культури України, загальновизнаній столиці українського гончарства – містечку Опішному Зіньківського району Полтавської області. Споруда призначалася для діяльності в ній Опішнянського гончарного показового пункту Полтавського губернського земства. Одним із культурологічних феноменів в Україні була діяльність у будівлі гончарних шкіл, а згодом артілі, заводу «Художній керамік». Фактично вона стала осердям понадстолітнього розвитку вітчизняного гончарного шкільництва.

Дякуємо організаторам та спікерам за цікавий та інформативний захід, а також за можливість участі в ньому!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

/** * */