На черговому засіданні наукового гуртка «Аналітична хімія та геохімія довкілля», що діє на базі кафедри наук про Землю, студенти провели практичне вивчення стану ґрунтів методом біоіндикації. У ролі біотест-рослини виступила олійна редька (Raphanus sativus var. oleiformis) — відома культура-сидерат, чутлива до змін фізико-хімічних властивостей ґрунтового середовища.
Учасники експерименту на попередніх заняттях вже висівали редьку в підготовлені зразки ґрунту з різними концентраціями промислових відходів (зокрема пульпи каменеобробного виробництва). Протягом кількох тижнів вони спостерігали за динамікою росту рослин, фіксуючи зміни, що відбуваються у відповідь на змінений склад ґрунту.
Після завершення вегетаційного періоду було проведено оцінку ключових морфометричних показників, таких як довжина пагонів, маса надземної частини та рівень проростання насіння. Ці дані, отримані шляхом геохімічного аналізу впливу забруднювачів на ґрунт та біологічної реакції рослин, дали змогу оцінити, як змінюється біологічна активність ґрунту під впливом сторонніх домішок, і продемонстрували потенціал використання рослин для діагностики стану земель.
Дослідження поглиблює розуміння взаємодії літосфери та біосфери на рівні ґрунту, демонструючи практичне застосування геохімії довкілля для оцінки антропогенного впливу на ґрунтові ресурси та просторові закономірності розподілу забруднювачів і їхнього впливу на функціонування ґрунтових екосистем.
Гуртківці планують продовжити експерименти для моніторингу та прогнозування змін стану ґрунтів і представити результати на конференціях, підкреслюючи практичну цінність досліджень для розуміння геохімічних процесів у довкіллі та збереження ґрунтового покриву як важливого компонента ландшафту.