Формування і підтримка високої культури академічної доброчесності здобувача освіти є одним з актуальних і важливих завдань, що постають як перед здобувачем, так і перед його оточенням. Цей процес розпочинається з першого заняття у закладі вищої освіти і продовжується увесь період навчання, до захисту кваліфікаційної роботи чи здачі кваліфікаційного іспиту.
У Державному університеті «Житомирська політехніка» питанням академічної доброчесності нових учасників студентської спільноти приділяється значна увага. З цією метою як на рівні університету, так і на рівні випускових кафедр регулярно плануються і проводяться різноманітні заходи: лекції, кураторські години, тренінги тощо.
У вересні 2023 року із студентами-першокурсниками бакалаврських освітніх програмах «Комп’ютерна інженерія» та «Кібербезпека», які реалізуються на кафедрі комп’ютерної інженерії та кібербезпеки, науково-педагогічними працівниками кафедри було проведено ряд зустрічей на тему академічної доброчесності.
Центральною ідеєю заходів було формування у студентів-першокурсників розуміння, що академічна доброчесність – це не просто набір правил, а основа, на якій ґрунтується будь-яка вища освіта, це стандарт інтелектуальної чесності та відповідальності, який визначає наші дії у навчанні, дослідженнях та взаємодії з іншими, стандарт, якого потрібно дотримуватися.
Першим заходом була лекція «Академічна доброчесність – ключ до розвитку», яку провів доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри комп’ютерної інженерії та кібербезпеки Сергій Семенець.
Лектор представив та обговорив зі студентами важливі аспекти академічної доброчесності: навички академічного письма, методики пошуку інформації та посилання на джерела, особисту відповідальність при проведенні контрольних заходів тощо. Крім того пан Сергій поділився власним досвідом та висвітлив сучасні тенденції у сфері наукової етики та доброчесності.
Варто зазначити, що в лекції були використані матеріали відкритого онлайн-курсу з української платформи Prometheus «Академічна доброчесність: онлайн- курс для викладачів», навчання за яким до початку нового навчального року пройшли всі викладачі кафедри компʼютерної інженерії та кібербезпеки.
Після лекції куратори груп Сергій Семенець (група КІ-23-1), Єлизавета Трокоз (група КБ-23-1), Олексій Шелуха (КБ-23-2), Олександра Покотило (КБк-23-1) провели кураторські години, на яких ознайомили студентів з нормативними документами університету, які містять положення, що стосуються академічної доброчесності, а саме:
- Положення про організацію освітнього процесу у Державному університеті «Житомирська політехніка»;
- Кодекс корпоративної культури Державного університету «Житомирська політехніка»;
- Кодекс академічної доброчесності Державного університету «Житомирська політехніка»;
- Положення про Комісії з академічної доброчесності, етики та управління конфліктами у Державному університеті «Житомирська політехніка»;
- Положення про академічну доброчесність та етику академічних взаємовідносин в Державному університеті «Житомирська політехніка»;
- Декларація про дотримання академічної доброчесності студента Державного університету «Житомирська політехніка».
На кураторських годинах викладачі розглянули реальні приклади порушень академічної доброчесності, шляхи їх запобігання, відповідальності за порушення. Зокрема, викладачі приділили увагу таким порушенням як списування та плагіат, недоброчесність при проведенні поточних тестувань та контрольних робіт. Викладачі наголосили на особистій відповідальності кожного учасника освітнього процесу за порушення академічної чесності.
Варто зазначити, що здобувачі освіти взяли на себе зобов’язання дотримуватись академічної доброчесності впродовж всього терміну навчання, підписавши студентські декларації про дотримання академічної доброчесності.
Проведені заходи є одним з етапів, які сприяють створенню відкритої, чесної довірчої атмосфери реалізації освітнього процесу в Житомирській політехніці.
Кафедра комп’ютерної інженерії та кібербезпеки