6 грудня відбулася гостьова лекція на тему «Вільні річки – шлях до екологічної рівноваги», яку провела керівниця напряму «Вода» WWF Україна, кандидат географічних наук Оксана Коноваленко.
Здобувачі освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 103 «Науки про Землю» поглибили свої знання в рамках вивчення дисциплін: «Гідрологія з основами гідробіології», «Моніторинг довкілля», «Управління водними ресурсами», «Водні та земельні об’єкти урбанізованих територій», а також «Транскордонне управління водними ресурсами». Ураховуючи важливість порушеної проблематики, до заходу долучилися студенти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальностями 101 «Екологія», 183 «Технології захисту навколишнього середовища», 201 «Агрономія», 205 «Лісове господарство» та 061 «Журналістика».
Метою лекції було розкриття ключової ролі природного водного циклу для підтримання здоров’я екосистем та людства.
Оксана Коноваленко розповіла здобувачам освіти про діяльність WWF Україна, що активно працює над збереженням та відновленням вільних річок, зокрема через проєкти з екологічної реабілітації водних шляхів. Вони сприяють усвідомленню важливості природних річок серед населення, залучають громади до відновлення природних екосистем і закликають до стійкого управління водними ресурсами. Один із ключових напрямків роботи – протидія будівництву нових гребель і сприяння ренатуралізації (відновленню природного стану) річок. Ці види діяльності в подальшому увійдуть у сферу професійних інтересів здобувачів освіти.
Фахівець-практик наголосила майбутнім фахівця, що вільні річки, які течуть без штучних перешкод, як-от греблі чи дамби, забезпечують природне очищення води, регулюють рівень ґрунтових вод, запобігають повеням і посухам та сприяють біорізноманіттю.
Інформація про успішний міжнародний досвід у відновленні річкових екосистем та провідні країни, що демонструють найвищу ефективність у цій сфері, зокрема Сполучені Штати Америки та Франція, викликала значний інтерес серед студентів. В ході зустрічі студентам також було окреслено які саме компетентності, сформовані під час навчання та практичної підготовки, стануть в подальшому у нагоді.
Лектор наголосила, що підтримка вільних річок – це не лише екологічна, але й соціально-економічна необхідність. Відновлення природного стану річок дозволяє підвищити якість води, знизити ризики катастрофічних повеней і зміцнити місцеві громади, які залежать від здорових водних екосистем. Отже інформування населення, донесення важливої, часто складної інформації в доступному для громадян форматі є важливим кроком для підвищення обізнаності, формування екологічної свідомості та стимулювання активної участі суспільства у вирішенні актуальних проблем.
Дякуємо пані Оксані за змістовну та цікаву лекцію, яка дозволяє розкрити напрямки діяльності та особливості майбутньої професії.
Попереду – плідна співпраця.