Круглі столи на тему «Перспективи розвитку освітніх програм підготовки бакалаврату на кафедрі механічної інженерії»

Shares

6-го та 7-го грудня 2024 р. в Державному університеті «Житомирська політехніка» відбулися круглі столи на тему «Перспективи розвитку освітніх програм підготовки бакалаврів на кафедрі механічної інженерії», котрі стосувалися програм підготовки бакалаврів за спеціальностями G9 Прикладна механіка та G11 Машинобудування (за спеціалізаціями). Круглі столи були організовані в очно-дистанційному форматі.

Проекти освітніх програм (ОП) бакалаврату «Комп’ютеризовані технології машинобудування» (G9 Прикладна механіка) та «Комп’ютерний інжиніринг в машинобудуванні» (G11 Машинобудування (за спеціалізаціями) розроблені на основі відповідних стандартів вищої освіти, ознайомлення з ОП інших закладів вищої освіти (ЗВО), з урахуванням регіонального контексту та взаємодії із зацікавленими сторонами (стейкхолдерами), досвіду акредитацій інших ОП кафедри та університету та інших чинників.

Під час презентації проектів освітніх програм в першу чергу було обговорено формування фахових компетентностей та результатів навчання, які формують особливості освітніх програм, які серед іншого враховують особливості регіонального ринку праці інженерів-машинобудівників, де переважає дрібносерійний та серійний тип виробництва.

Обговорювалися структура та зміст освітніх програм, послідовність та об’єму обов’язкових компонент. При обговорення також приділено увагу особливостям структури та наповнення окремих ОП закордонних ЗВО (за спеціальністю Mechanical Engineering). На думку розробників ОП спеціальностей G9 та G11, більшість проаналізованих ОП закордонних ЗВО країн акцентовані більше на фундаментальних дисциплінах (вища математика, загальна хімія, розділи фізики тощо), та на загальноінженерних (наприклад, матеріалознавство, механіка рідин та газів, структурна механіка, динаміка тощо), в порівнянні з проаналізованими ОП українських ЗВО.

ОБГОВОРЕННЯ ПРОЕКТІВ ОП ТА ПРОПОЗИЦІЇ ЗАЦІКАВЛЕНИХ СТОРІН. ДЕНЬ 1

6-го грудня у роботі круглого столу взяли участь зовнішні стейкхолдери (роботодавці), які представляли компанію ІП «Євроголд Індестріз ЛТД», зокрема, інженери-технологи Ігор Наумчук та Андрій Шайда, а також внутрішні стейкхолдери.

У ході обговорення ОП 6-го грудня зовнішніми стейкхолдерами (інженерами-технологами ІП «Євроголд Індестріз ЛТД») було загалом схвалено презентовані освітні програми, водночас надано ряд пропозицій, що наведені нижче.

Розглянути можливість введення до ОП спеціальності G9 освітньої компоненти (ОК), яка ширше розкриває питання економіки машинобудування. Це зумовлюється досвідом регіональних та українських виробничих підприємств, на яких інженери-технологи крім прийняття рішень з урахуванням їх економічного аспекту, часто долучені до матеріально-технічної та організаційної підготовки виробництва.

ОК «Хімія» додати тему (або групу тем), присвячену хімічному аспекту лако-фарбових покриттів виробів машинобудування для ОП спеціальностей G9 та G11. Актуальність даної пропозиції серед іншого полягає в тому, що формування у студентів базових хімічних знань дозволить сформувати міждисциплінарні зв’язки в питаннях нанесення покриттів на вироби машинобудування. Розуміння взаємозв’язку питань підготовки поверхонь, складів лакофарбових матеріалів, хімічних аспектів нанесення покриттів з адгезивною та корозійною стійкістю покриттів може бути посилене шляхом впровадження вищенаведеної даної пропозиції в освітні програми.

В межах ОК «Екологія, безпека життєдіяльності та охорона праці» також розглядати загальні питання вуглецевого сліду (Carbon footprint) для ОП спеціальностей G9 та G11. Дане питання є актуальним для формування екологічної декларації виробу, його сертифікації, а також для  екологічного аспекту освіти інженерів з позицій концепцій сталого розвитку.

Внутрішні стейкхолдери також внесли ряд пропозицій, котрі описані нижче.

Степчин Ярослав запропонував до каталогу вибіркових дисциплін ОП спеціальностей G9 та G11 додати освітню компоненту «Сертифікація в машинобудуванні». Як уже було зазначено вище, це є важливим для підприємств регіону та країни (зокрема, ІП «Євроголд Індестріз ЛТД»), які експортують частину своєї продукції за кордон.

Пропозиції щодо покращення освітніх програм підготовки бакалаврів на кафедрі механічної інженерії формують в тому числі і на основі досвіду викладачів факультету в напрямку виконання науково-дослідних робіт на замовлення виробничих підприємств. Зокрема Леонідом Полонським, Олексієм Громовим та ін. виконується НДР “Удосконалення технічної підготовки виробництва парових та водогрійних котлів”, на основі здобутого досвіду виконавці даної НДР наголосили на важливості вивченні нарисної геометрії, яке формує навички уявляти та аналізувати тривимірні об’єкти в тому числі і на основі креслеників. На основі цього Глембоцька Лариса та Коваленко Яна запропонували збільшити об’єм освітньої компоненти «Нарисна геометрія та інженерна графіка в CAD-системах» для додаткового посилення результатів навчання та компетентностей здобувачів в напрямку проектування просторових виробів з листового металу ОП спеціальностей G9 та G11.

Мельничук Петро запропонував ввести зміни до назви та наповнення освітньої компоненти «Технологія виготовлення типових деталей», зокрема, змінити назву на «Технологія виготовлення деталей машин» та змінити розподіл кількості годин лекцій, лабораторних та практичних робіт для спеціальностей G9 та G11. Останнє пояснюється тим, що здобувачі освіти спеціальностей G9 та G11 в цілому за рахунок вивчення даної дисципліни набувають в цілому схожих результатів навчання та компетентностей, які визначені стандартами даних спеціальностей, але для додаткового відображення фокусів обох ОП запропоновано додатково специфікувати дану ОК для вказаних спеціальностей.

ОБГОВОРЕННЯ ПРОЕКТІВ ОП ТА ПРОПОЗИЦІЇ ЗАЦІКАВЛЕНИХ СТОРІН. ДЕНЬ 2

7-го грудня 2024 р. в роботі круглого столу взяли участь представники компаній ПІІ ТОВ «ДАНІКО», ТОВ “Житомир-Агробудіндустрія”, ТОВ “УХЛК”, концерну “УКРОБОРОНПРОМ”, ТОВ “ЄСТ” та ТОВ “Прогрестех-Україна”, викладачі кафедри механічної інженерії та здобувачі вищої освіти.

Обговорення результатів навчання, фахових компетентностей, структури та змісту освітніх програм бакалаврату спеціальностей G9 та G11 можна резюмувати нижченаведеними формулювання.

«Комп’ютеризовані технології машинобудування» (G9 Прикладна механіка).

  • Оскільки інженери-технологи на ряді підприємств займаються напрямком ремонту та відновлення обладнання – надана пропозиція додати ОК в напрямку ремонту та відновлення (Кузнєцов Роман, ТОВ “УХЛК”).
  • Запропоновано додати ОК спрямовану на прогресивні методи обробки, які можуть бути використані як в основному виробництві, так і в ремонтному (Кузнєцов Роман, ТОВ “УХЛК”). Вивчення прогресивних методів обробки надасть можливість посилити не тільки результати навчання, що стосуються технологій виготовлення виробів, а і додатково освоїти ряд екологічних аспектів машинобудування (наприклад, при сухому різанні).
  • Запропоновано частково змістити акцент в ОК “Гідравліка, гідро- та пневмоприводи” із аналізу конструкцій складових гідро – та пневмоприводів, на побудову схем гідро- та пневмосистем (Талько Олександр, ТОВ “Прогрестех-Україна”), при чому це стосується обох освітніх програм бакалаврату кафедри.
  • Глухенький Дмитро (ТОВ “Житомир-Агробудіндустрія”) окреслив коло питань, що стосуються зварювання (зварних конструкцій, креслеників зварних конструкцій тощо), в цьому контексті обговорено питання послідовності вивчення матеріалів в напрямку виконання зварних конструкцій для обох освітніх програм.

«Комп’ютерний інжиніринг в машинобудуванні» (G11 Машинобудування (за спеціалізаціями).

  • Висловлено підтримку (Кузнєцов Роман, ТОВ “УХЛК”) направленості освітньої компоненти «Інжиніринг обладнання галузі» на модернізацію існуючого металообробного обладнання виробничих підприємств. Це пояснюється рядом причин, зокрема і тим, що навіть на відносно нових виробничих підприємствах для допоміжного (наприклад, ремонтного) виробництва на даний час частково застосовується універсальне металообробне обладнання, яке має тривалий час експлуатації (інколи десятки років), удосконалення та модернізація якого є актуальною задачею. Ще більшої актуальності дане питання набуває у випадках модернізації обладнання основних виробництв.
  • Запропоновано в межах ОК “Історія інженерної діяльності” розглядати питання ретроспективи розвитку типових конструкцій загального машинобудування та алгоритми створення нових конструкцій виробів машинобудування (Талько Олександр, ТОВ “Прогрестех-Україна”).
  • Плисак Микола (ПІІ ТОВ «ДАНІКО») запропонував додатково акцентувати на питаннях розробки рамних зварних конструкцій, оформлення відповідної конструкторської документації та роботі із великими збірками в ОК “Комп’ютерне геометричне моделювання в CAD системах”.
  • Пилипчук Андрій (інженер-конструктор ТОВ “ЄСТ”, здобувач вищої освіти) підтвердив важливість тематики проектування виробів, та виготовлення конструкцій із листового металу.

Окремого обговорення з представником ТОВ “Прогрестех-Україна” набуло питання застосування підходів щодо відображення в конструкторських документах відхилень розмірів елементів деталей і їх геометричних характеристик в контексті застосування системного підходу під назвою GD&T (Geometric Dimensioning and Tolerancing). Розробники відповідних ОП та в цілому кафедра механічної інженерії розгляне можливість додаткового вивчення (як вибіркової компоненти) такого підходу як GD&T.

ВИСНОВКИ

Після завершення обговорень учасники круглих столів надали позитивні відгуки на освітні програми «Комп’ютеризовані технології машинобудування» та «Комп’ютерний інжиніринг в машинобудуванні».

Погоджено напрямки подальшого розвитку співпраці кафедри механічної інженерії зі стейкхолдерами-роботодавцями.

Всі надані пропозиції внутрішніми та зовнішніми стекхолдерами будуть в подальшому обговоренні розробниками освітніх програм, а також на засіданні кафедри механічної інженерії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

/** * */