Офіс Генерального прокурора України відкрив понад 140 тисяч кримінальних проваджень щодо злочинів, скоєних росіянами на території України. Величезний масив інформації обробити вкрай важко ще й з урахуванням у принципі недосконалої правоохоронної системи в Україні. Жодна країна не зіштовхувалася з таким актом агресії після закінчення Другої Світової війни. Про це сказала Нобелівська лавреатка миру 2022 року Олександра Матвійчук під час онлайн-зустрічі із науковцями та адвокатами.
Саме для того, щоб систематизувати питання вивчення воєнних злочинів, скоєних росією в Україні, на базі Державного університету «Житомирська політехніка», за словами проректора Димитрія Грицишена, буде створено спеціальний науковий центр.
Своїм практичним досвідом документування воєнних злочинів поділилися адвокати Олексій Ясюнецький та Акілле Кампанья. Ця міжнародна група адвокатів із початку широкомасштабного вторгнення реєструє заяви жертв воєнних злочинів у Міжнародному кримінальному суді (МКС) в Гаазі. Днями Акілле Кампанья, який мешкає у Сан-Марино, повернувся із відрядження в Японії, де виступав перед науковою та дипломатичною спільнотою про війну в Україні. Олександра Матвійчук висловила бачення щодо ордеру на арешт МКС путіну, який стосується викрадення українських дітей. Адже не всі жертви злочину фігурують у цій кримінальній справі, загалом росіяни та їхні сателіти викрали понад 20 тисяч дітей.
Адвокат Олексій Ясюнецький зауважив, що усі, хто реєструє і документує злочини росії, насамперед фіксує їх у контексті світової історії: «Нацизм уже ніколи не відродиться, тому що йому було надано належну міжнародну правову оцінку у Нюрнберзі. Ми маємо прагнути подібної оцінки для рашизму, має бути спеціальний трибунал путіну». Димитрій Грицишен доповнив у контексті багаторічної боротьби Ізраїля, який також не дозволить реабілітувати нацизм.
Аспірантка Житомирської політехніки Олена Галагуза є волонтером групи адвокатів і також займається дослідженням питання воєнних злочинів, які становлять загрозу світу.