Відкрита лекція від провідного професіонала-практика в галузі автоматизації Олександра Іщенка

Shares

Кафедрою робототехніки, електроенергетики та автоматизації ім. проф. Б.Б. Самотокіна було організовано та проведено відкриту лекцію на тему «Сучасні інтерфейси та протоколи передачі даних в автоматизованих системах керування» для здобувачів спеціальностей 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» (174 «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка»), 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» та 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» (175 «Інформаційно-вимірювальні технології»), а також всіх бажаючих.

Лекцію провів у дистанційному форматі відомий професіонал-практик Олександр Іщенко, senior software engineer «Глобал Лоджік Юкрейн» (Globallogic Ukraine), співвласник ПП «Наукове виробниче підприємство «ПРОМЕКС», – фахівець, що має більше 20 років досвіду в області спеціалізованого програмування, розробки SCADA-систем та програмного забезпечення АСУТП, протоколів передачі даних, розробки мікропроцесорної техніки, мікроелектроніки, телемеханічних систем і комплексів.

На лекції були присутні здобувачі технічних спеціальностей факультету, викладачі університету та колишні випускники кафедри.

Олександр Іщенко розповів про найбільш поширені інтерфейси та протоколи передачі даних, які застосовуються в сучасних АСУТП, зокрема в області електроенергетики. Лектор поділився також своїм особистим досвідом в розробці протоколів, їх програмній реалізації та застосуванні в різних комерційних проектах АСУТП.

Розпочато презентацію було з одного з найбільш відомих протоколів – Modbus, а також його варіантів реалізації – Modbus RTU та Modbus TCP. Було представлено історію виникнення протоколу, формат інформаційних повідомлень та його особливості реалізації. Було наведено ряд проблем, з якими стикаються розробники при його застосуванні.

В якості більш сучасних рішень було наведено протоколи IEC 870-5-101, IEC 60870-5-104,   а також їх застосування в стандартних процедурах передачі команд телекерування. Детально було розказано про міжнародний стандарт IEC 61850, що визначає протоколи зв’язку для інтелектуальних електронних пристроїв на електричних підстанціях, а також про його дві редакції.

Представлено інформацію про стек протоколів MMS, структуру системи, що відповідає стандарту IEC 61850, поняття «цифрових підстанцій», GOOSE Traffic, модель даних IEC 61850. Також було розказано про мережеві монітори та діагностичні системи.

У кінці доповіді учасники зустрічі мали змогу задати питання та обмінятися думками щодо викладеного матеріалу.

Проведена лекція дала змогу здобувачам, що вивчають різні аспекти створення та програмування АСУТП, більш детально заглибитись у процеси інформаційного обміну в системах, а також ознайомитись з унікальним практичним досвідом використання ряду сучасних протоколів передачі даних в реальних розробках.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

/** * */